10 põhjust, miks meil tegelikult NOHU on

Nohu, mis esmapilgul tundub lihtne ja igapäevane sümptom ning mille ravigi lihtne,  kestab seitse päeva või nädala, võib lähemal uurimisel osutuda hoopis põnevamaks.

Nohu põhjuseid uuris ja pani kirja: Andrus Kaalep, enesearengu praktik ja teejuht.
"Olen olnud 30 aastaat järjest pidevalt nohus, kuni mõned aastad tagasi avastasin, et seda vastikut seisundit saab muuta hetkega."

Nohu, meditsiinilise terminiga riniit, on nina limaskesta põletik.

Nohu võib olla äge või krooniline ja see võib ilmneda mitmel põhjusel, kaasa arvatud viirusinfektsioonid (nagu külmetus), allergiad, ärritajad nagu tolm või suits, või füsioloogilised seisundid nagu hormonaalne muutus või rasedus.

Nohu pole ainult keha füüsiline seisund, vaid on tihedalt seotud meie mõttemustritega.

Holistilises tervise käsitluses võivad haiguste põhjustajateks olla lausa 80% ulatuses psühhosomaatilised tegurid ehk need mõtted, mida me mõtleme. Siin leiad psühhosomaatilise vaatenurga 10 võimaliku põhjusega nohu tekkeks.

  1. Solvumine ja selle seos nohu tekkega on keeruline näide sellest, kuidas meie emotsionaalne seisund võib otseselt mõjutada meie füüsilist tervist.
    See seos põhineb psühhosomaatilisel arusaamal, et keha ja meel on omavahel tihedalt seotud ning emotsionaalsed kogemused võivad avaldada mõju füüsilisele tervisele.
  1. Uhkus ja kõrkus on komplekssed emotsioonid, mis peegeldavad inimese enesehinnangut, võimu ja staatuse tajumist ning nende mõju nohu tekkimisele saab vaadelda mitmest perspektiivist, tuginedes nii psühhosomaatilistele kui ka emotsionaalsete seisundite füüsilistele mõjudele.
  1. Pettumus, tugev negatiivne emotsioon, mis tekib siis, kui inimese ootused, soovid või vajadused ei ole rahuldatud, võib samuti mõjutada füüsilist tervist, sealhulgas nohu teket.
    Pettumusest tulenev nohu on näide sellest, kuidas meie emotsionaalne seisund võib avaldada otsest mõju meie füüsilisele heaolule.
  1. Viha ja ebaõigluse tunne on tugevad emotsioonid, mis mõjutavad inimese psüühikat ja füüsilist tervist.
    Nende seos nohu ja üldisema haigestumisega peegeldab keerukat viisi, kuidas meie emotsionaalne seisund suhtleb meie kehalise heaoluga. Selle mõistmiseks on oluline kaaluda mitmeid psühholoogilisi ja füsioloogilisi protsesse.
  1. Hirm ja ebakindlus on fundamentaalsed emotsionaalsed seisundid, mis mõjutavad inimese psüühikat ja kehalist heaolu.
    Nende mõju nohu tekkimisele põhineb peamiselt stressireaktsiooni ja immuunsüsteemi vahelisel seosel, aga ka keha ja vaimu sügaval ühendusel, mida sageli käsitletakse psühhosomaatilises meditsiinis.
  1. Negatiivsed mõtted ja emotsioonid, nagu viha, hirm, pettumus, süütunne ja kurbus, mängivad olulist rolli inimese psühho-füsioloogilises seisundis, mõjutades nii vaimset kui ka füüsilist tervist.
    Nende seos nohu ja muude tervisehäirete tekkimisega peegeldab keha ja meele vahelist sügavat seost, mida uuritakse nii psühhosomaatilises meditsiinis kui ka psühho-neuroimmunoloogias.
  1. Andestamatus, sügavalt juurdunud emotsionaalne seisund, kus inimene ei suuda või ei ole valmis andestama teisele isikule tekitatud haiget või ülekohut, on tihedalt seotud sisemise konflikti ja negatiivsete emotsioonidega nagu viha, kibestumus ja pettumus.
    Need emotsioonid võivad põhjustada stressi ja mõjutada keha füsioloogilisi protsesse, sealhulgas immuunsüsteemi toimimist, mis omakorda võib soodustada nohu ja muid haigusseisundeid.
  1. Vastutusest põgenemine – olgu see tööalaste kohustuste, isiklike suhete või enesearenguga seotud – on psühholoogiline mehhanism, mida inimesed võivad kasutada, et vältida raskusi, konflikte või sisemist ebamugavust.
    See käitumine võib põhjustada stressi, süütunnet, ärevust ja isegi depressiooni, mõjutades nii vaimset kui ka füüsilist tervist. Nende psühho-emotsionaalsete seisundite seos nohu ja muude terviseprobleemide tekkega ilmneb läbi mitmete bioloogiliste ja psühholoogiliste protsesside.
  1. Kättemaksuhimu, sügavalt juurdunud soov maksta kellelegi või millelegi tagasi tekitatud haiget või ülekohut eest, on intensiivne emotsioon, mis võib mõjutada nii vaimset kui ka füüsilist tervist.
    See seisund võib tekitada kroonilist stressi, negatiivseid mõtteid ja emotsionaalseid seisundeid, mis kõik omakorda võivad mõjutada inimese füsioloogilist heaolu, sealhulgas immuunsüsteemi toimimist. Kättemaksuhimu ja nohu vaheline seos peegeldab keerukat viisi, kuidas meie sisemised emotsionaalsed kogemused võivad avaldada mõju meie füüsilisele tervisele.
  1. Sisemine konflikt ja rahulolematus on psühholoogilised seisundid, mis võivad sügavalt mõjutada inimese emotsionaalset ja füüsilist tervist. Need seisundid tekivad, kui on vastuolu inimese sisemiste soovide, vajaduste, ootuste või väärtuste ning tema reaalse elusituatsiooni vahel. Selline vastuolu võib viia pideva stressi ja ärevuseni, millel on otsene mõju immuunsüsteemile ja üldisele tervisele, sealhulgas hingamisteede tervisele, mis võib põhjustada nohu.

Mida siis teha? 

Oluline on mõista, et psühhosomaatilisest lähtekohast tervenemine hõlmab nii füüsilisi, emotsionaalseid kui ka vaimseid aspekte ja et haiguste lahendamine nõuab sageli sisemise tasakaalu ja harmoonia taastamist.

Meil on levinud tõdemus, et kas ravid nohu või mitte, siis ühel juhul kestab see nädala ja teisel juhul seitse päeva. Kas ja kuidas saaks kiiremini?

Võimalusi, kuidas nohust kiiremini vabaneda kui nädalaga.
Siin on näiteks kolm lihtsamat paljude seast, millega alustada:

  1. Selgita välja ja teadvusta endale, mis on see mõtteline põhjus.
    Loe eelnevad punktid artiklis veelkord läbi. Mis sind kõnetab. Kui kohe ei tule, siis katseta ja ole julge endale tunnistada. Ole enda vastu aus. Kehale sa ei saa valetada. Kui leiad täpselt õige vastuse, siis tunned seda kohe.
  2. Andestamine ja andeks palumine.
    Palu endalt ja oma kehalt andeks, et oled sellise koorma talle andnud. Ja andesta endale. Andestamine on kõige lihtsam viis ennast koormast või haigustest vabastada.
  3. Positiivsed afirmatsioonid.
    Alusta kõige tähtsamast: "Ma armastan ennast!". Samuti võid kasutada näiteks Kuutempli päevasõnumite kalendrit "Maagiline ja elujaatav 2024".

Vaata järgmisi inspireerivaid sündmusi

>
Success message!
Warning message!
Error message!