Kuidas lihtne köha juhatab meid julge eneseväljenduse ja sisemiste konfliktide lahenemiseni.

Me mõtleme ennast haigeks, kuid samamoodi saame mõelda ennast ka terveks. Mõtlemine on võimas relv, kui me teadvustame, mida see tegelikult kaasa toob meie tervisele ja meie kehale. Nii saame mõtlemist kasutada hoopis enda heaolu loomiseks.  Meie keha reageerib meie mõtetele ja keha ei saa petta. Kõik mõtted ja emotsioonid salvestame kehasse ning keha reageerib neile haigustena.  Haiguste algpõhjuseks  on enamasti mõte ja mõttemustrid. Hea uudis on see, et saame seda muuta. 

Kirja pani: Andrus Kaalep, enesearengu praktik ja teejuht.

Mis on köha? Kuidas see tüütu köha tekib? Kas köhaga võib käia tööl, koolis ja lasteaias?  Mis on köha tekitavad mõttemustrid ehk psühhosomaatilised tegurid? Kas me siis ise mõtleme endale köha välja? Mis siis kui ma ütlen, et üks köha tekke põhjus võib olla armastuse puudus? 

Miks ma selle vastu sügavamalt huvi tunnen ja sellest kirjutan?
Sest talvisel ajal esineb köha rohkem ja seda seletatakse külmetusega ning paljude uskumustega. 

Ma olen palju köhinud ja see on tüütu.  Kui ma avastasin, et köhast lahtisaamiks  piisab tihti vaid  lihtsast mõtteharjutusest või eneseväljendusest, muutus minu suhtmine köhasse. Nüüd on köha minu jaoks vaid mõte, mis ei sobi minu kehale. 

Köha ja sellega seotud hirmude mõistmine ning tervendamine läbi alternatiivsete perspektiivide näitab, kuidas keha ja meel omavahel suhtlevad.
Meditsiinilisest vaatenurgast on köha keha loomulik kaitsemehhanism, mis aitab hingamisteid puhastada. See võib olla produktiivne või mitteproduktiivne, ajutine või krooniline, olenevalt selle põhjustest. Selle selgitusega võikski lõpetada. 

Aga kui kui vaatame köha läbi psühhosomaatiliste tegurite (ehk need meie mõtted, mida mõtleme) prisma, avaneb uus dimensioon. Ja see käsitleb hoopis sügavamaid emotsionaalseid ja vaimseid aspekte.

Luule Viilma on kirjutanud seeria raamatuid haiguste vaimsetest põhjustest ja mõttemustrite tervendavast muutmisest. 
Tema tõlgendus köhast on eneseohverduse ja kasulikuks olemise soovi sümbol, mis toob esile, kuidas sisemised uskumused ja tunded avalduvad füüsilisel tasandil.

Kuiv köha pole tema sõnul seotud hingamisteede meditsiiniliste probleemidega, vaid hoopis häbeliku sooviga olla teistele kasulik.
See viitab sellele, et köha võib olla märk sügavalt juurdunud uskumustest, mis seostavad eneseohverduse vooruslikkuse ja lunastusega.

Viilma soovitab enda mõtete põhjustest teadlikuks saamist ja vaimset puhastumist negatiivsetest mõtetest ning uskumustest. Sest just need võivad köha põhjustada. Ta rõhutab hingamise ja vabaduse olulisust tervenemisprotsessis.

Louise Hay, kes on tuntud eneseabiraamatute autor Ameerikast ja teised tuntud psühhosomaatilsed praktikud üle maailma pakuvad samuti köhast tervenemist psühhosomaatiliste põhjuste leidmise abil.

Hay rõhutab, et köha võib olla märk sellest, et midagi on "kinni" ja vajab vabastamist, samas teised seostavad köha vajadusega hüüda välja ja väljendada allasurutud tõde. Köhas nähakse keha katset puhastada sisemist segadust või konflikte, mis on seotud isikliku väljendusvabaduse ja eneseväärtustamisega.

Tervendamise märksõnad ja soovitused:

  • Stress ja allasurutud emotsioonid. Mõistmine, et köha võib olla seotud stressi ja allasurutud emotsioonidega, juhib tähelepanu vajadusele tegeleda nende emotsionaalsete aspektidega, et soodustada füüsilist tervenemist.
  • Eneseväljendus ja meditatsioon. Julgustada eneseväljendust, eneseväärtustamist ja autentsust, et oma tõde väljendada ja vabastada vanad mustrid või uskumused.
  • Sisemine konflikt: Teadvustada sisemist konflikti soovi ja reaalsuse vahel olla teistele kasulik. Mis võib põhjustada emotsionaalset pinget ja väljenduda köhana. 

Mõned lihtsad harjutused

  1. Afirmatsioonid. Korrake positiivseid lauseid ehk afirmatsioone. Näiteks:
    "Ma vabastan ja hingan välja kõik, mis ei teeni mind."
    "Ma väljendan oma tõde julgelt ja armastusega"
    Nendega toetades vaimset ja emotsionaalset tervenemist.
  2. Hingamisharjutused. Sügavad hingetõmbed ja teadlik hingamine aitavad lõõgastuda, vabastada allasurutud emotsioone ning toetavad keha ja vaimu tervenemist.
  3. Eneseväljenduse praktika. Kirjutage päevikut, leidke loovaid tegevusi.  Leidke turvaline keskkond, kus vabalt rääkides oma tundeid ja mõtteid väljendada.

Läbi chakrate vaatenurga

Kui vaadata köha energiakeskuste kaudu, siis füüsilised sümptomid peegeldavad  meie sisemisi energiablokeeringuid. Köha võib olla seotud mitme chakraga, sõltuvalt selle aluseks olevatest emotsionaalsetest või spirituaalsetest põhjustest. 

Kurguchakra (Vishuddha) seos köhaga

Kurguchakra on kõige otsesemalt seotud köhaga, kuna asub kaela piirkonnas ja reguleerib suhtlemist, eneseväljendust ning loovust. Köha võib viidata blokeeringule või tasakaalustamatusele kurguchakras, mis väljendub raskustena oma tõe väljendamisel või hirmuna oma häält kasutada. Köha sümboliseerib allasurutud sõnu või emotsioone, mis "kinni jäävad" ja otsivad väljapääsu. See võib olla märk sellest, et inimene vajab rohkem julgust ja toetust, et väljendada oma tõelisi tundeid ja mõtteid.

Südamechakra (Anahata) seos köhaga

Kuigi südamechakra ei ole otseselt hingamisteedega seotud, võib emotsionaalne valu või kahjustused südamechakras mõjutada hingamisteede tervist ja põhjustada köha. Südamechakra on seotud armastuse, kaastunde ja heakskiiduga. Köha võib sümboliseerida "murduvat südant" või emotsionaalset stressi, mis avaldub füüsiliselt. See võib näidata vajadust tervendada vanu emotsionaalseid haavu või õppida armastama end ja teisi tingimusteta.

Päikesepõimiku chakra (Manipura) seos köhaga

Päikesepõimikuchakra reguleerib enesekindlust, kontrolli ja isiklikku jõudu. Kuigi see ei ole köha kõige otsesem põhjustaja, võib sisemine ebakindlus või jõuetuse tunne mõjutada üldist energiataset ja immuunsüsteemi, mis omakorda võib soodustada köha tekkimist. Köha võib sümboliseerida sisemist konflikti või võitlust, mis väljendub soovina "puhastada" oma sisemist ruumi või vabaneda negatiivsetest emotsioonidest ja energiatest.

Võimalikud lahendused:

  • Kurguchakra puhul võib aidata eneseväljenduse ja suhtlemise harjutamine. Näiteks laulmine, hääleharjutused või aus ja avatud suhtlemine teistega. Afirmatsioonid, mis kinnitavad enese väärtustamist ja julgustavad tõe rääkimist.
  • Südamechakra tervendamiseks võib kasutada meditatsioone, mis keskenduvad armastusele ja andestusele. Soovitus on kasutada südamepiirkonna energiat tervendavaid harjutusi ja tehnikaid, mis aitavad vabastada emotsionaalset valu.
  • Päikesepõimiku chakra tasakaalustamiseks on kasulikud tegevused, mis tugevdavad enesekindlust ja isiklikku jõudu. Jooga, meditatsioon või teised enesearenguga seotud teraapiad.

Köhale  lähenemine läbi psühhosomaatiliste tegurite annab võimaluse mõista, kuidas meie emotsioonid ja uskumused avalduvad füüsilisel tasandil.

Tunnistades köha kui võimalikku sõnumit kehalt, saame hakata tegelema selle algpõhjustega, mitte ainult sümptomite leevendamisega. See hõlmab nii stressi ja emotsioonide haldamist kui kogu eneseväljenduse julgustamist ja sisemiste konfliktide lahendamist. 

Vaata järgmisi inspireerivaid sündmusi

>
Success message!
Warning message!
Error message!